Większość Polaków myje zęby nieprawidłowo. Efekt profilaktyczny mycia zębów zależy w dużej mierze od Ciebie.

Efekt profilaktyczny mycia zębów zależy w dużej mierze stanu szczoteczki i sposobu szczotkowania. Szczoteczkę powinno się zmieniać co 2-3 miesiące. Zauważalnym efektem jej zużycia jest rozchodzenie się włosia na boki lub zmiana barwy włosia.
Obecnie zaleca się stosowanie wyłącznie szczoteczek z włosiem syntetycznym, którego czubek jest opracowany "na okrągło" i idealnie wypolerowany. Tylko tak opracowane włosie zapewnia odpowiednie czyszczenie, bez uszkodzenia tkanek miękkich i szkliwa.
Wybór odpowiedniej szczoteczki, w tym jej twardości zależy od:wieku pacjenta, stanu dziąseł, indywidualnej preferencji pacjenta. Rodzaj szczoteczki, głównie pod kątem twardości,powinien zalecać lekarz stomatolog. Jeśli jama ustna jest zdrowa, szczoteczka powinna być średnio twarda, a część pracująca raczej mała, tzn. dla dorosłych około 2,5-3 cm długości.
Elektryczna szczoteczka do zębów daje duży komfort, dokładniej oczyszcza zęby i masuje dziąsła; jednak należy zwracać uwagę na jej nacisk - zbyt duży powoduje wyrywanie pryzmatów szkliwa i odsuwanie się brzegu dziąsła.

 
Dieta wpływa znacząco na poziom próchnicy.

Próchnica rozwija się intensywniej w społeczeństwach rozwiniętych cywilizacyjnie, cechujących się dużym spożyciem produktów wysoko przetworzonych takich jak wypieki z białej mąki, słodycze, słodzone soki, napoje gazowane. Jeśli będziesz jadł pełnoziarniste pieczywo, jabłko zamiast soku jabłkowego, marchewkę zamiast cukierka, zieloną herbatę zamiast coca-coli masz duża szansę, aby uniknąć próchnicy. Mimo to nie zapominaj o regularnym myciu zębów i przeglądzie u dentysty co pół roku.

 
Dzieje stomatologii są tak długie jak historia ludzkości i cywilizacji.

Już w znaleziskach archeologicznych nawet sprzed 40 000 r.p.n.e. stwierdzano schorzenia zębów - braki uzębienia, stany ropne kości szczęki itp. Czaszki ludzi z Cro-Magnon ( sprzed25 tyś lat) noszą ślady próchnicy zębów. Najwcześniejsze opisy schorzeń jamy ustnej pochodzą z tekstów sumeryjskich(5.000p.n.e.) i opisują robaki jako przyczynę zepsutych zębów. Prahistoryczne dowody na stosowanie w Chinach w III w p.n.e.akupunktury w celu zmniejszenia cierpień związanych z bólem zęba. Już w 700 r. p.n.e. Etruskowie potrafili wytwarzać kosztowne protezy zębowe, które miały na celu poprawę funkcji żucia i efektów kosmetycznych.
Sztuczne zęby u Etrusków żyjących w północnej i środkowej Italii służyły głównie celom kosmetycznym i reprezentacyjnym.Do takiego wniosku skłania fakt, że protezy sporządzano jedynie dla widocznych z zewnątrz części zgryzu. Najstarsze wypełnienie stomatologiczne odkryte przez archeologów pochodzi z Egiptu sprzed 2000 lat. W II wieku n.e. Galen, zaleca leczenie chorób zębów przy użyciu medykamentów, a w VII wieku n.e. w Chinach zostaje wymieniona po raz pierwszy receptura amalgamatu. Od wieków średnich do wieku XVII większość zabiegów (usuwanie zębów, nacinanie ropni itp) była wykonywana przez cyrulików ,którzy także - strzygli, golili, stawiali pijawki.W 1634 roku papież ogłosił oficjalnie beatyfikację Apolonii, która jest patronką dentystów oraz osób cierpiących z powodu chorych zębów. W 1848 roku Arculanus (Giovanni d'Arcoli włoski lekarz, jako pierwszy opisuje borowanie zęba i wypełnienia zębów płatkami złota.

 
Przyczyna nieświeżego oddechu tkwi najczęściej, bo aż w około 87% przypadków, w jamie ustnej.

Dlatego pacjent pierwsze swe kroki powinien skierować do stomatologa.

 
Uporczywe bóle głowy mogą mieć swe źródło w zjawisku zgrzytania zębów lub nadmiernego ich zaciskania.

Przyczynowe leczenie stomatologiczne przewlekłych bólów głowy związanych z zaburzeniami czynnościowymi narządu żucia daje dobre efekty.

 
Można ograniczyć ilość osadu odkładającego się na zębach.

Wystarczy stosować płukanki i pasty zawierające chlorheksydynę. Ta substancja dość skutecznie chroni nasze zęby przed oblepieniem płytką bakteryjną.

 
Zęby trzeba szczotkować co najmniej 3 minuty.

Wbrew pozorom to dość długi czas. Warto zrobić eksperyment; nastawić stoper i czyścić zęby przez pełne 3 minuty. Potem sprawdź językiem, czy są gładkie, a jeśli wyczujesz resztki osadu przy dziąsłach kontynuuj czyszczenie aż do skutku. W przeciwnym razie po 48 godzinach osad zamieni się w kamień i trzeba będzie odwiedzić dentystę.

 
Skuteczność past do zębów często nie zależy od ich ceny.

Pasty do zębów powinny posiadać właściwości oczyszczające powierzchnię zębów z osadów, zwiększać odporność zębów na próchnicę, wpływać korzystnie na
dziąsła. Nie powinny oddziaływać szkodliwie na szkliwo zębów. Standardowe pasty są pod tym względem podobne.
Są też pasty specjalnym działaniu ukierunkowane na pewną grupę odbiorców np. pasty dla palaczy o nieco bardziej agresywnym działaniu, pasty dla małych dzieci o mniejszej dawce fluoru (dzieci nie potrafią dokładnie płukać i wypluwać, użycie pasty dla dorosłych może spowodować połknięcie przez dziecko fluoru w dawce nieobojętnej dla zdrowia), pasty skierowane do osób posiadających problemy z krwawiącymi dziąsłami, posiadające w swoim składzie
składniki o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym, zmniejszającym
krwawienie z dziąseł.
Inne pasty skierowane są do pacjentów z nadwrażliwością zębów na ciepłe, czy
zimne pokarmy. Blokują one kanaliki zębinowe obnażonych szyjek zębowych, czy startych powierzchni żujących zębów, przez co zmniejszają dolegliwości bólowe.
Coraz modniejsze w ostatnim czasie są pasty do zębów posiadają właściwości
wybielające. Ich codzienne stosowanie może, jak twierdzą producenci wpłynąć
na delikatne rozjaśnienie barwy zębów, jednak nie należy zbytnio wierzyć reklamie tej metody wybielania - aby efekt był widoczny pasta powinna przebywać w jamie ustnej codziennie przez kilka godzin.

 
Dorośli mogą być pacjentami lekarza ortodonty.

Leczenie ortodontyczne dorosłych w skojarzeniu z chirurgią, protetyką lub stomatologią kosmetyczną może przywrócić chęć do uśmiechu niejednemu, zaniedbanemu w dzieciństwie pacjentowi.

 
Czyszczenie nitką stomatologiczną jest wskazanym uzupełnieniem szczotkowania zębów.

Bez względu na to, jak drogiej używa się pasty, należy koniecznie zadbać o
oczyszczenie powierzchni międzyzębowych. Najskuteczniejszym środkiem jest codzienne nitkowanie, które pozwala na oczyszczenie powierzchni stycznych
zębów i przestrzeni międzyzębowych z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych. Szczególnie ważne jest nitkowanie pod połączonymi zębami
mostu, oraz pod sztucznymi zębami (korona, wkład koronowo-korzeniowy) przy
użyciu nitki typu Super-Floss, którą przeprowadzamy pod koroną lub mostem.

 


Aktualności Centrum

Wirtualne zwiedzanie

Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin w naszym gabinecie.

LUNCH BIZNES

 

Kontakt i lokalizacja

Centrum Stomatologii Rodzinnej
lek. stom. Katarzyna Dąbkowska

ZAPRASZAMY
PONIEDZIAŁEK 13.00 - 19.00
WTOREK 9.00 - 19.00
ŚRODA 13.00 - 19.00
CZWARTEK 9.00 - 19.00
PIĄTEK 9.00 -19.00

REJESTRACJA: (15) 844 88 33
al. Jana Pawła II 13/216
37- 450 Stalowa Wola
gabinet@centrumstomatologii.com.pl

Nasz gabinet

  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola

Copyright © 2010 Centrum Stomatologii Rodzinnej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: pgstudio.pl

PG STUDIO Piotr Gowala