Słowniczek

Często siedząc na fotelu i słysząc rozmowy personelu w niby to polskim języku, pacjent zastanawia się co też czeka go za moment.
Czy słysząc o augmentyzacji wyrostka zębodołowego należy kątem oka ocenić odległość dzielącą fotel od drzwi ?...
Czy Admira to marka hiszpańskich gitar (i kto będzie grał) ?...
Dlatego też, aby słysząc o metodzie kanapkowej nie nastawiać się na poczęstunek (mimo tego, że ktoś już zapina Wam serwetkę wokół szyi) przygotowaliśmy dla Państwa słowniczek, z którym warto się zapoznać:

Admira - Materiał kompozytowy do wypełnień ubytków, w którym został wyeliminowany tzw. skurcz polimeryzacyjny, dzięki czemu nowe wypełnienie jest niezwykle szczelne.
Augmentyzacja wyrostka zębodołowego - W przypadku zbyt zanikłego wyrostka w który wszczepiony ma być implant stosujemy jego poszerzenie za pomocą materiałów kostnych.
Biżuteria nazębna
- Zakładanie na powierzchnie zębowe (szczególnie na licowe) elementów biżuteryjnych w postaci złotych emblematów, listków czy oprawionych kamieni szlachetnych w celach ozdobnych.
Bruksizm - Zbyt mocne zaciskanie zębów, zgrzytanie nocne prowadzące w konsekwencji do nadmiernego ścierania zębów.
Carisolv (żel szwedzki) - Materiał w postaci żelu wykorzystywany do usuwania próchnicy z ubytków bez pomocy wiertarki dentystycznej. Jest koloru niebieskiego, posiada intensywny zapach, a w ubytku próchnicowym zmienia kolor na mętny.
Chirurgia stomatologiczna - Dziedzina stomatologii zajmująca się usuwaniem zębów oraz skomplikowanymi czynnościami prowadzącymi do eliminowania tzw. zmian okołowierzchołkowych lub torbieli.
Dłutowanie zęba - Bardzo trudna ekstrakcja wymagająca powolnego usuwania zęba w wielu fragmentach
Dyract - Nowoczesny materiał, który łączy właściwości kompozytów (twardość, polerowalność) oraz glassionomerów (odporność na wilgoć, wydzielanie fluoru). Najczęściej stosowany do wypełnień ubytków przydziąsłowych oraz odsłoniętych szyjek.
Endodoncja - Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałów zębowych.
Glassionomery - Materiały do wypełnień bardzo trudnych ubytków próchnicowych. Materiały glassionomerowe są bardzo odporne na wilgoć a ich najważniejszą cechą jest wydzielanie fluoru.
Gutaperka - materiał do szczelnego wypełniania kanału zęba, po wcześniejszym usunięciu miazgi i opracowaniu kanału.
Hemisekcja - Usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni - pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.
Herkulite - Materiał kompozytowy do wypełnień ubytków próchnicowych o bardzo dobrych właściwościach estetycznych i wytrzymałościowych.
Implantologia - Dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu za pomocą różnego typu implantów zębowych wszczepianych do kości.
Kiretaż zamknięty - Głębokie oczyszczenie korzeni zębowych (najczęściej przy chorobach przyzębia) za pomocą metod chirurgicznych (odseparowujemy dziąsło i czyścimy co daje wspaniałe efekty terapeutyczne).
Kompomery - Materiały łączące cechy kompozytów (twardość i niewielka ścieralność) oraz glassionomerów (niewielka wrażliwość na wilgoć i uwalnianie fluoru - zapobiega to powstawaniu tzw. próchnicy wtórnej).
Korona całoceramiczna CERA-ONE - Korona wykonana na przeziernej czapeczce z tlenku glinu, na którą to zostaje napalona porcelana, co daje fantastyczny efekt estetyczny (jest całkowicie przezierna!).
Leczenie odroczone (ZnO) - Zastosowanie w trakcie leczenia ubytków próchnicowych opatrunku z tlenku cynku zmieszanego z eugenolem, który powoduje wzmacnianie pozostawionej tkanki.
Licówka kompozytowa - kosmetyczne pokrycie kompozytem (materiałem do wypełniania zębów), przebarwionej powierzchni zęba.
Materiał kompozytowy światłoutwardzalny - Materiał najczęściej używany do wypełniania ubytków próchnicowych.
Metoda kanapkowa - Metoda wypełniania ubytków próchnicowych za pomocą dwóch lub trzech materiałów, które charakteryzują się różnymi właściwościami leczniczymi dzięki czemu skonstruowane z nich wypełnienie funkcjonuje znacznie lepiej niż tradycyjne.
Nieszczelność brzeżna - Zjawisko wynikające z nieprawidłowego używania materiałów światłoutwardzalnych a polegające na tworzeniu się nieszczelności na styku wypełnienie - ząb. Powstaje gdy nakładana jest zbyt duża porcja materiału , która jest następnie utwardzana a zachodzące reakcje polineryzacji powodują zbyt duże skurczenie się porcji materiału w kierunku światła. Można tego uniknąć poprzez nakładanie wielu cienkich warstw wypełnienia do ubytku i częste ich naświetlanie lub używanie materiałów hybrydowych, które eliminują skurcz polimeryzacyjny.
Opatrunek (fleczer) - Opatrunek tymczasowy zakładany w związku z odroczeniem leczenia ubytku próchnicowego.
Ortodoncja - Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu za pomocą aparatów nakładanych na zęby (stałych lub zdejmowanych).
Pedodoncja - Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem dzieci.
Periodontologia - Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia i paradontozy.
Protetyka - Dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu za pomocą protez, koron, mostów.
Proteza overdenture - Rodzaj protezy ruchomej, całkowitej, która osadzona jest na filarach (implanty, odpowiednio spreparowane własne zęby pacjenta) dzięki czemu trzymanie się takiego rodzaju protez jest bardzo dobre.
Proteza szkieletowa - Proteza protetyczna stosowana przy dużych brakach zębowych (nie osiada na błonie śluzowej więc nie powoduje stanów zapalnych dziąseł oraz ogranicza rozchwianie zębów).
Radektomia - Usunięcie jednego, chorego korzenia zęba trzonowego. Po okresie wygojenia (4-6 tygodni) możemy pozostały korzeń wykorzystać do odbudowy protetycznej.
Reparacja - Jest to gojenie tkanek przyzębia (np. po kiretażu), które prowadzi do zabliźnienia tkanki bez odtworzenia jej utraconej struktury (nie zostaje odbudowana kość - doprowadzamy do zaleczenia stanu zapalnego).
Resekcja wierzchołka korzenia - Operacyjne usunięcie zmian lub torbieli zlokalizowanych przy szczycie korzenia zęba.
Skaling złogów nazębnych - Oczyszczenie zębów z osadu i kamienia.
Skurcz polimeryzacyjny - Zjawisko zachodzące w większości materiałów światłoutwardzalnych polegające na zmniejszaniu się objętości polimeryzującej masy. Może to być powodem nieszczelności brzeżnej.
Spongostan - gąbka nasycona preparatem powstrzymującym nadmierne krwawienie.
Stomatologia zachowawcza - Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem ubytków próchnicowych za pomocą wypełnień.
Szyna nagryzowa - silikonowa nakładka na zęby stosowana w leczeniu bruksizmu.
Szynoproteza - Rodzaj protezy szkieletowej z dodatkową szyną, która utrzymuje rozchwiane zęby u osób z paradontozą.
Szynowanie zębów - Unieruchomienie zębów stosowane w przypadku znacznego rozchwiania w przebiegu chorób przyzębia.
Tetric Ceram - Materiał kompozytowy do wypełnień ubytków próchnicowych.
Trepanacja komory - Otwarcie jamy zęba w przebiegu zapalenia nerwu zębowego.
Vitremer - Materiał glassionomerowy do wypełnień ubytków próchnicowych.
Wkład koronowo - korzeniowy - Wzmocnienie bardzo zniszczonych zębów pozbawionych koron, na które zakładamy korony porcelanowe.
Wkręt szklany - sztyft z włókna szklanego stosowany do kanału przy odbudowie złamanego zęba.
Zatrzask i zasuwa
- Wyrafinowane elementy do umocowywania protez do zębów.
Ząb zatrzymany - Ząb który uzyskał ostateczną wielkość lecz w wyniku złego ustawienia lub braku miejsca nie może ustawić się w łuku zębowym. Ząb ten jest całkowicie skryty w kości szczęki.
Znieczulenie nasiękowe - Rodzaj znieczulenia do zabiegów stomatologicznych oraz implantologicznych polegający na wstrzyknięciu pod błonę śluzową niewielkiej ilości środka znieczulającego. Można wykonać je za pomocą igły lub strzykawki bezigłowej.
Znieczulenie ogólne - Narkoza. Zabieg znieczulenia ogólnego polega na wprowadzeniu pacjenta w stan całkowitego uśpienia (pacjent znajduje się w stanie nieświadomości). Dokonuje tego specjalista anestezjolog na życzenie pacjenta. Narkoza proponowana jest do szczególnie trudnych zabiegów, lub w przypadku niezwykle wrażliwych osób. Obecnie narkoza to zabieg bardzo bezpieczny!
Znieczulenie przewodowe - Rodzaj znieczulenia do zabiegów stomatologicznych oraz implantologicznych polegający na wstrzyknięciu w bezpośrednią okolicę nerwu niewielkiej ilości środka znieczulającego.

 

Aktualności Centrum

Wirtualne zwiedzanie

Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin w naszym gabinecie.

LUNCH BIZNES

 

Kontakt i lokalizacja

Centrum Stomatologii Rodzinnej
lek. stom. Katarzyna Dąbkowska

ZAPRASZAMY
PONIEDZIAŁEK 13.00 - 19.00
WTOREK 9.00 - 19.00
ŚRODA 13.00 - 19.00
CZWARTEK 9.00 - 19.00
PIĄTEK 9.00 -19.00

REJESTRACJA: (15) 844 88 33
al. Jana Pawła II 13/216
37- 450 Stalowa Wola
gabinet@centrumstomatologii.com.pl

Nasz gabinet

  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola
  • Centrum Stomatologii Rodzinnej Stalowa Wola

Copyright © 2010 Centrum Stomatologii Rodzinnej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: pgstudio.pl

PG STUDIO Piotr Gowala